Výskum, dáta a analytika

Kvótny výber

Quota sampling

Posledná odborná revízia
7. augusta 2026
Odborný garant
Miroslav Schmiedt
ID
MKT-V2-Q-020

Odborná definícia

Význam a odborné vymedzenie pojmu

Quota sampling vyjadruje význam „kvótny výber“ pre marketingové rozhodovanie. Quota sampling rieši dôkazy, vysvetlenia a hranice záveru. Práca s pojmom Quota sampling vyžaduje otázku, dáta a porovnávaciu základňu. Quota sampling podporuje jasnejšie marketingové rozhodnutie pri „kvótny výber“. Pri interpretácii treba kontrolovať riziko označené ako „zámena korelácie za príčinu“. V porovnaní s podobnými pojmami Quota sampling platí, že končí odporúčaním a uvedenou neistotou.

Praktické vysvetlenie

Ako sa pojem používa v praxi

Tím siahne po Quota sampling, keď rieši „kvótny výber“. Tím si najprv pripraví otázku, dáta a porovnávaciu základňu. Následne vykoná oddelenie zistenia od interpretácie. Cieľom je dosiahnuť jasnejšie marketingové rozhodnutie. Bez kontroly môže vzniknúť problém označený ako „zámena korelácie za príčinu“.

Časté otázky

Otázky, ktoré spresňujú význam

Čo znamená Quota sampling?

Pojem Quota sampling označuje „kvótny výber“. Pri Quota sampling treba vopred určiť rozhodovací kontext. Význam Quota sampling sa číta iba v tomto kontexte.

Kedy sa Quota sampling používa?

Praktické využitie Quota sampling vzniká pri hľadaní príčiny alebo príležitosti. Pri Quota sampling ide o „kvótny výber“. Praktický účel Quota sampling musí viesť k rozhodnutiu.

Aké vstupy potrebuje Quota sampling?

Práca s pojmom Quota sampling vyžaduje otázku, dáta a porovnávaciu základňu. Spoľahlivosť výsledku závisí od kvality údajov a konzistentnej metodiky. Použité podklady musia zodpovedať účelu a rozhodovaciemu kontextu.

Ako sa vyhodnocuje Quota sampling?

Pri Quota sampling sa sleduje kvalitu dát a primeranosť metódy. Výsledok Quota sampling sa porovnáva s určeným cieľom pre „kvótny výber“.

Aká chyba sa pri Quota sampling robí najčastejšie?

Najčastejšia chyba súvisí s javom „zámenu korelácie za príčinu“. Kontrola sa zameriava na „alternatívne vysvetlenia a limity“. Takto sa pri Quota sampling udrží konzistentný význam „kvótny výber“.

Súvisiace marketingové pojmy

Významové a tematické súvislosti

Zdroje a redakčná stopa

Použité východiská a odborná revízia

Definícia je autorská odborná syntéza. Pri platformových metrikách, právnych otázkach a rozhodnutiach má prednosť aktuálny primárny zdroj a posúdenie konkrétneho kontextu.